چهارشنبه, ۷آبان , ۱۳۹۹
خانه / امنیت انرژی / چشم انداز امنیت انرژی در اتحادیه اروپا

چشم انداز امنیت انرژی در اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا مهمترین عامل دستیابی به سطح بالای امنیت انرژی را تکمیل بازار داخلی انرژی و مصرف بهینه انرژی می داند. علاوه بر این شفافیت بیشتر همبستگی و اعتماد بین کشورهای عضو لازم و ضروری است.

انرژی یک کالای لوکس یا یک امتیاز نیست. در یک جامعه مدرن، انرژی یک ضرورت است، گاهی اوقات یک نقش وجودی دارد. با این حال، در اتحادیه اروپا بخش زیادی از انرژی مورد نیاز از طریق واردات از سایر کشورهای جهان تامین می شود، گاهی اوقات از مناطقی که بی ثبات هستند. یک اسلواک، هرگز زمستان ۲۰۰۹ میلادی را فراموش نخواهد کرد، زمانی که عرضه گاز به این کشور به طور کامل متوقف شد. یک زمینه بین المللی شکننده همراه با وابستگی بیش از حد برخی کشورهای اروپایی به یک منبع انرژی یا یک عرضه کننده ، موجب شده است تا تلاش ها برای کاهش وابستگی به سوخت های خاص، عرضه کننده ها یا مسیرها افزایش یابد.

این یک پیام اصلی از راهبرد انرژی اتحادیه اروپا است که از سوی کمیسیون اروپا در فوریه ۲۰۱۵ اعلام شده و مهمترین هدف بسته امنیت عرضه انرژی است که ماه گذشته ارائه کردیم. مهمترین عامل دستیابی به سطح بالای امنیت انرژی عبارتند از تکمیل بازار داخلی انرژی و مصرف بهینه انرژی. علاوه بر این شفافیت بیشتر همبستگی و اعتماد بین کشورهای عضو لازم و ضروری است.

متنوع کردن منابع انرژی عرضه کنندگان و مسیرها نیز نقش مهمی در تامین امنیت انرژی عرضه شده به شهروندان اروپایی دارد . این مساله برای شرکتهایی که به دنبال دستیابی به انرژی مقرون به صرفه و رقابتی هستند، اهمیت زیادی دارد.

به عنوان مثال، کار بر روی پروژه کریدور گاز جنوبی یا ایجاد شبکه های گاز مایع در شمال نقش مهمی در دستیابی به این هدف دارد. این پروژه موجب افزایش تنوع برای تامین انرژی مورد نیاز اروپا از جنوب به شرق خواهد شد. پروژه های زیربنایی مهم تنها می تواند از طریق مشارکت بخش خصوصی و دولتی اجرا شود. اعطای وام از سوی نهادهای مالی بین المللی نیز انگیزه بیشتری را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم می کند. اتحادیه اروپا نیز باید از همه ابزارهای سیاست خارجی استفاده کند تا مشارکت های راهبردی انرژی را با کشورهای مهم عرضه کننده و ترانزیت کننده انجام دهند.

هم انرژی های تجدیدپذیر و هم افزایش بهره وری مصرف انرژی می تواند سهم مهمی در تامین امنیت انرژی داشته باشد. افزایش سهم انرژی تجدیدپذیر مطابق با چارچوب انرژی و آب و هوا ۲۰۳۰ اتحادیه اروپا، مستلزم مدرنیزه کردن و تعدیل چارچوب طراحی بازار برق در اتحادیه اروپا است.

به عنوان بخشی از بازنگری طراحی بازار، کمیسیون اروپا تضمین خواهد داد که بهره وری انرژی و واکنش طرف تقاضا می تواند بر اساس معیارهای برابر با ظرفیت نسل رقابت کند. برای اطمینان دادن نسبت به این مساله که اعضای اتحادیه اروپا اهداف راهبرد انرژی این اتحادیه را برآورده می کنند، ما یک ساختار مدیریتی بلندپروازانه را در نوامبر ۲۰۱۵ پیشنهاد دادیم.

منبع: مجمع جهانی اقتصاد

کانال تلگرامی دیده بان انرژی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *