شنبه, ۴خرداد , ۱۳۹۸
خانه / علم و فناوری / صنعت هسته ای / اخبار - صنعت هسته ای / ترکیه هسته‌ای؛ بهره‌برداری از ۱۲ راکتور بزرگ تا ۱۵ سال آینده

ترکیه هسته‌ای؛ بهره‌برداری از ۱۲ راکتور بزرگ تا ۱۵ سال آینده

همسایه‌ غربی‌مان که برای تولید برق به شدت به گاز روسیه و ایران وابسته است، قصد دارد طی دو دهه آتی با متنوع‌سازی گسترده منابع انرژی خود، علی‌رغم رشد تقاضای انرژی،‌ وابستگی به گاز را به نصف کاهش دهد.

  • ترکیه از دهه ۱۹۷۰ برنامه‌هایی برای تولید انرژی هسته‌ای دارد. امروزه، برنامه‌های انرژی هسته‌ای  بخشی کلیدی از هدف کشور برای رشد اقتصادی هستند.
  • تحولات اخیر نشان می‌دهد که روسیه نقش اصلی را در تأمین مالی و ساخت راکتورهایی با قدرت ۴۸۰۰۰ مگاوات ارائه کرده‌ است.
  • اولین نیروگاه ترکیه در منطقه آک‌کویو قرار داشته و  عملیات ساخت آن از سال ۲۰۱۵ آغاز شده  است.
  • دومین نیروگاه ترکیه توسط یک کنسرسیوم فرانسوی-ژاپنی در سینوپ ساخته خواهد شد.
  • سومین نیروگاه توسط چینی‌ها با تکنولوژی آمریکا ساخته خواهد شد.
  • یک پروژه کوچک استخراج اورانیوم نیز در برنامه‌ کاری قرار دارد.

کشور ترکیه بخش اعظمی از انرژی خود را وارد می‌کند:‌۹۸ درصد از گاز طبیعی و ۹۳ درصد از نفت مصرفی. در سال ۲۰۱۲ هزینه واردات این مقدار گاز و نفت بالغ بر ۶۰ میلیارد دلار شد. بهبود بهره‌وری و امنیت انرژی از اولویت‌های مهم این کشور هستند. در حدود ۵۸ درصد از گاز طبیعی و ۳۵ درصد از نفت از روسیه وارد می‌شوند و زمانی که گازپروم در فوریه ۲۰۱۶ بدون توجه به قراردادها، قیمت گاز را ۱۰٫۲۵ درصد افزایش داد، گاز شرکت‌های ترکیه‌ای که حاضر به پرداخت این افزایش نشده بودند را قطع کرد.

در سال ۲۰۱۴،‌ تولید برق در ترکیه بالغ بر ۲۵۱ تریلیون وات (TWh) بود. از این مقدار ۱۲۰ تریلیون وات (۴۸ درصد) از گاز تهیه شد (دو سوم گاز از روسیه و بقیه از ایران تهیه شد)، ۷۶ تریلیون وات از زغال سنگ، و ۴۰ تریلیون وات از سدهای آبی تأمین شد. واردات خالص برق در سال ۲۰۱۳ در حدود ۶ تریلیون وات بود. رشد تقاضا در ترکیه در حدود ۸ درصد است و در سال ۲۰۱۲ مقدار برق مصرفی ۱۹۵ میلیارد کیلووات بود. مصرف سرانه برق از ۸۰۰ کیلووات در سال ۱۹۹۰ به ۲۶۰۰ کیلوات رسیده است. انتظار می‌رود که تقاضا در سال ۲۰۲۳ برابر با ۴۵۰ میلیارد کیلووات باشد، این امر به معنای ضرورت سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد دلاری در این حوزه است. دولت ترکیه اعلام کرده است که قصد دارد ۱۲ نیروگاه بزرگ را برای تأمین بخشی از تقاضای ۱۰۰ گیگاواتی در سال ۲۰۲۳ احداث کند.

انرژی هسته‌ای در ترکیه

برنامه‌های ترکیه برای انرژی هسته‌ای یکی از مهمترین اهداف این کشور در رشد اقتصادی است و هدف از آن کاهش اتکای این کشور به گاز روسیه و ایران است. چندین نیروگاه هسته‌ای تاکنون پیشنهاد شده‌اند: در سال ۱۹۷۰ یک مطالعه امکان‌سنجی درباره یک نیروگاه ۳۰۰ مگاواتی انجام شد، در سال ۱۹۷۳ دولت تصمیم گرفت یک نیروگاه ۸۰ مگاواتی بسازد اما این پروژه رها شد، سپس در سال ۱۹۷۶ سایت آک‌کویو در ساحل شرقی دریای مدیترانه نزدیک بندر مرسین برای احداث نیروگاه هسته‌ای تعیین شد. تلاش‌ها در دهه ۱۹۸۰ برای ساخت چندین نیروگاه هسته‌ای به دلیل کمبود بودجه متوقف شد. در دهه‌های بعدی نیز به دلایل اقتصادی برنامه‌ها برای تأسیس نیروگاه‌های هسته‌ای به شکست انجامید.

پس از بهبود وضعیت اقتصاد ترکیه در دهه آغازین هزاره سومین در دولت حزب و عدالت، بار دیگر تلاش‌ها برای تأمین انرژی از اتم آغاز شد. انتظار می‌رود اولین راکتور هسته‌ای که توسط روسیه ساخته می‌شود تا سال ۲۰۲۰ به بهره‌برداری برسد. علاوه بر این، دولت اعلام کرده که قصد دارد سه نیروگاه هسته‌ای دیگر که هر کدام دارای چهار راکتور هستند تأسیس کند.

آک‌کویو؛ آغاز ترکیه اتمی

در می ۲۰۱۰، روسیه و ترکیه قراردادی امضا کردند که بر اساس آن یکی از شرکت‌های تابعه روس‌اتم یک نیروگاه اتمی متشکل از چهار راکتور ۱۲۰۰ مگاواتی VVER1200 را در منطقه آک‌کویو واقع در ساحل شرقی دریای مدیترانه ساخته و عملیاتی خواهند کرد.

در فوریه ۲۰۱۳، اتم‌استوری‌اکسپورت، یک شرکت هسته‌ای روسی، و شرکت ترک اوزدوغو قراردادهای اولیه برای ساخت نیروگاه هسته‌ای آک‌کویو را امضا کردند. مراسم کلنگ‌زنی در آوریل ۲۰۱۵ انجام گرفت و انتظار می‌رود که اولین واحد در سال ۲۰۲۳ آماده بهره‌برداری باشد.

سینوپ؛ ترکیه اتمی اوج می‌گیرد

رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر وقت، در ۳ می ۲۰۱۳، و شینزو آبه، همتای ژاپنی وی، قراردادی به ارزش ۲۲ میلیارد دلار برای احداث نیروگاه هسته‌ای سینوپ امضا کردند. احداث این نیروگاه توسط کنسرسیومی متشکل از صنایع سنگین مستسوبیشی و آروا (Areva) از فرانسه انجام خواهد شد. در این نیروگاه از راکتورهای Atmea استفاده خواهد شد.

صنایع سنگین میتسوبیشی و ایتوچو (Itochu) با تخصص در حوزه ایمنی زلزله، نیروگاه هسته‌ای با قدرت ۴۸۰۰ مگاوات و متشکل از چهار راکتور را بنا خواهند کرد. این راکتورها توسط شرکت فرانسوی انگی (Engie) اداره خواهند شد. بر اساس توافق‌ها امضا شده شرکت تولید برق ترکیه ۲۰ درصد الی ۴۵ درصد از این نیروگاه هسته‌ای را در اختیار خواهد داشت.

انتظار می‌رود که اولین واحد از این نیروگاه هسته‌ای از سال ۲۰۲۳ وارد فعالیت شود و آخرین واحد آن نیز تا سال ۲۰۲۸ پایان یابد. شروع احداث این نیروگاه سال ۲۰۱۷ است.

اینه‌آدا؛ انرژی اتمی بومی

تانر یلدیز،‌ وزیر وقت انرژی و منابع طبیعی ترکیه، در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که دولتش در حال کار بر روی برنامه‌هایی برای احداث سومین نیروگاه هسته‌ای است که پس از سال ۲۰۲۳ و تحت مدیریت مهندسین ترک ساخته خواهد شد.

در اکتبر سال ۲۰۱۵، اعلام شد که اینه‌آدا به عنوان سومین سایت انتخاب شده است. تکنولوژی ساخت این نیروگاه توسط شرکت آمریکایی وستینگهاوس و به شکل دو رآکتور AP1000 و CAP1400 تأمین خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *