شنبه, ۴خرداد , ۱۳۹۸
خانه / علم و فناوری / صنعت هسته ای / اخبار - صنعت هسته ای / موسسه اقتصاد انرژی ژاپن: انرژی هسته‌ای نقش مهمی در آینده انرژی آسیا دارد

موسسه اقتصاد انرژی ژاپن: انرژی هسته‌ای نقش مهمی در آینده انرژی آسیا دارد

موسسه جنبه‌های اقتصادی انرژی ژاپن در آخرین چشم‌انداز جهانی انرژی خود، اعلام کرد: انرژی هسته‌ای می‌تواند به کشورهای آسیایی در دستیابی به رشد اقتصادی امنیت انرژی و حفاظت از محیط زیست در آینده کمک کند.

به گزارش ورلد نوکلیر نیوز، موسسه جنبه‌های اقتصادی انرژی ژاپن در گزارش خود با عنوان چشم‌انداز انرژی جهان/آسیا در ۲۰۱۶ اعلام کرد: مصرف انرژی اولیه بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۴۰ تا ۳۸ درصد معادل ۱۸٫۹۰۰ تن نفت افزایش می‌یابد. بیشتر این رشد در آسیا خواهد بود و چین، هند و اتحادیه کشورهای جنوب آسیا (آسه‌آن) باعث ۵۵ درصد این افزایش هستند.

بر اساس این گزارش، تقاضای انرژی در منطقه آسه‌آن به دلیل صنعتی شدن، به سوی استانداردهای زندگی و دسترسی به انرژی به سرعت در حال رشد است. برخلاف رویه جهانی آسه‌آن به منابع انرژی ارزان از قبیل زغال سنگ وابسته خواهد بود تا تقاضاهای چند برابر شده الکتریسیته‌اش را برآورد کند. برای آسه‌آن بسیار ضروری است تا مشکلات امنیت انرژی و مشکلات جهانی زیست محیطی را حل و فصل کند.

این چشم‌انداز ۲۰۱۶ تحلیل‌ها را در سه موضوع اصلی اثرات اختلالات تأمین انرژی تغییر آب و هوا و نقش انرژی هسته‌ای طبقه‌بندی می‌کند.

این موسسه می‌گوید انرژی هسته‌ای نقش مهمی در تحقق رشد اقتصادی امنیت انرژی و حفاظت از محیط زیست ایفا می‌کند.

در این گزارش آمده است: ظرفیت تولید هسته‌ای استقرار یافته جهانی از ۳۹۹ گیگاوات در سال ۲۰۱۴ به ۶۱۲ گیگاوات در ۲۰۴۰ افزایش خواهد یافت. در طول این دوره تولید الکتریسیته هسته‌ای از ۲۵۳۵ تراوات در ساعت به ۴۳۵۷ تراوات در ساعت افزایش می‌یابد اما سهم مجموع تولید الکتریسیته جهانی بدون تغییر در حدود ۱۱٫۵ درصد باقی خواهد ماند.

این گزارش می‌افزاید: انرژی هسته‌ای عملاً به منبع انرژی پایه برای بسیاری از کشورهای نوظهور از قبیل کشورهای آسیایی و خاورمیانه تبدیل می‌شود. طبق سناریوی رشد هسته‌ای ظرفیت تولید هسته‌ای در آسیا بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۴۰ هفت برابر خواهد شد.

با این حال بر اساس سناریوی انرژی هسته‌ای اندک– که هیچ نیروگاه انرژی هسته‌ای جدیدی در کشورهای توسعه یافته یا کشورهای نوظهور ساخته نمی‌شوند- جهان وابستگی کمتری به انرژی هسته‌ای پیدا می‌کند. تحت این سناریو خودکفایی انرژی آسیا از ۷۵ درصد کنونی به ۶۵ درصد سقوط می‌کند و انتشار گاز CO2 به طرز قابل توجهی  افزایش می‌یابد.

منبع: ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *