شنبه, ۴خرداد , ۱۳۹۸
خانه / اقتصاد انرژی / اخبار - اقتصاد انرژی / آمریکا عنوان بزرگترین تولید کننده نفت جهان را از روسیه می‌گیرد

آمریکا عنوان بزرگترین تولید کننده نفت جهان را از روسیه می‌گیرد

به دنبال افزایش تولید نفت شیل، تولید نفت آمریکا در طی چند روز آینده از مرز ۱۰ میلیون بشکه عبور خواهد کرد و به ارقامی خواهد رسید که حتی یک دهه قبل کمتر کسی تصورش را می کرد.

البته احتمالا این رکورد جدید مدت زیادی پابرجا نخواهد ماند و بر اساس پیش بینی های دولت آمریکا میزان تولید نفت این کشور تا اواخر سال ۲۰۱۹ به ۱۱ میلیون بشکه در روز خواهد رسید و با روسیه بر سر به دست آوردن عنوان بزرگترین تولید کننده نفت جهان رقابت خواهد نمود.

تاثیرات اقتصادی و سیاسی رشد تولید نفت آمریکا قابل توجه است و ضمن کاهش واردات نفت این کشور به میزان یک پنجم در طی یک دهه، فرصت های شغلی با درامد بالایی را در مناطق روستایی ایجاد خواهد کرد و موجب کاهش هزینه های مصرف بنزین به میزان ۳۷ درصد نسبت به رقم های بالای ثبت شده در سال ۲۰۰۸ خواهد شد.

به نظر می رسد که نگرانی ها از کمبود جدی انرژی که در دهه ۱۹۷۰ سراسر آمریکا را فرا گرفته بود، اکنون جای خود را به سیاست دولت ترامپ تحت عنوان «تسلط بر بازار جهانی انرژی» داده است.

جان انگلند، رئیس موسسه مشورتی دلویت در این باره گفت: «این اتفاق بدون شک تاثیرات مثبتی بر اقتصاد آمریکا، بر نیروی کار و حتی کاهش تولید آلاینده های کربنی ما خواهد داشت» زیرا گاز شیل در نیروگاه ها جایگزین زغال سنگ شده است.

در حال حاضر صادرات انرژی آمریکا با صادرات نفت خاورمیانه به بازار آسیا در حال رقابت است. بر اساس آمارهای موسسه سی ام ای، حجم معاملات روزانه نفت خام امریکا در طی دهه گذشته دو برابر شده و در سال ۲۰۱۷ به طور متوسط به بیش از ۱.۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.

آمریکا در حال حاضر روزانه ۱.۷ میلیون بشکه نفت خام صادر می کند و امسال ظرفیت صدور روزانه ۳.۸ میلیارد فوت مکعب گاز را خواهد داشت.

کانال تلگرامی دیده بان انرژی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *