شنبه, ۴خرداد , ۱۳۹۸
خانه / علم و فناوری / صنعت انرژی های تجدیدپذیر / برای ساخت آینده ای بهتر، باید خود را در آن تصور کنیم

برای ساخت آینده ای بهتر، باید خود را در آن تصور کنیم

عموما دولت ها یا شرکت ها برای جلب مشارکت مردم در زمینه مسائل زیست محیطی یا صرفه جویی در مصرف آب، سوخت، کاغذ و …، آینده ای بسیار تاریک و ناامیدکننده در زمینی بیش از حد آلوده با منابعی به اتمام رسیده که دیگر جای زندگی نیست را به تصویر می کشند.
اما بدون امید تقریبا غیر ممکن است که بتوان مردم را از تماشاگرانی منفعل به کنشگرانی فعال تبدیل نمود.

« جاناتان پوریت» در کتاب «دنیایی که می سازیم» به توصیف یک دنیای هیجان انگیز بسیار پیشرفته، امیدبخش و سرشار از عدالت از زبان یک معلم تاریخ به نام الکس مک کی در سال ۲۰۵۰ می پردازد و سعی دارد از این طریق اقداماتی که امروزه ما برای دستیابی به چنین دنیایی باید انجام دهیم را معرفی کند. در این کتاب دنیا در سال ۲۰۵۰ چنین توصیف شده است:

✅  ۹۰٪ انرژی دنیا از منابع تجدیدپذیر و ۳۰٪ برق مصرفی دنیا از انرژی خورشید تأمین میشود
✅ ابزارهای تکنولوژیک قادر به انجام محاسبات با سرعتی برابر مغز انسان هستند
✅  نانوتکنولوژی، پرینترهای سه بعدی و بیومیمیکری، دنیای ساخت و تولید را دگرگون ساخته اند
✅ اصلاحات ژنتیکی به انسان توانایی مدیریت سلامت خود و ایجاد طول عمر بیشتر را داده است
✅ هنوز طبقه فقیر و ثروتمند وجود دارد اما ثرتمندان کمی فقیرتر اما شادتر و فقیران کمی ثروتمندتر شده اند

نکته ای که این کتاب بدان اشاره می کند آن است که ما برای حرکت از وضعیت فعلی به یک دنیای پایدار و امیدبخش تمام فناوری های لازم را در اختیار داریم.
نویسنده کتاب برای اثبات آنکه این حرفها تنها یک خیال بافی نیست، داستان حمله ژاپن به پایگاه نیروی دریایی امریکا درهاوایی را مطرح میکند. تا پیش از این حمله اغلب واحدهای تولیدی امریکا بر کالاهای موردنیاز مصرف کنندگان متمرکز بودند. اما پس از این حمله در طول ۹ ماه بخش عمده ظرفیت تولید بر ساخت سلاح های جنگی متمرکز شد. برای مثال، در فاصله سال های ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵ حتی یک عدد اتومبیل شخصی در امریکا تولید نشد.

بنابراین، بدون چشم انداز و نگاهی مثبت به آینده، ما روز به روز کم قدرت تر خواهیم شد. هنوز برخی مشکلات و آسیب های زیست محیطی بازگشت پذیر هستند به شرط آنکه تمام مردم و کشورهای جهان متحد با هم به سوی یک هدف مشخص حرکت کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *