شنبه, ۴خرداد , ۱۳۹۸
خانه / اقتصاد انرژی / اخبار - اقتصاد انرژی / اثر موج بیکاری در صنعت نفت بر اقتصاد کشورهای جهان

اثر موج بیکاری در صنعت نفت بر اقتصاد کشورهای جهان

🔻 پس از سقوط ناگهانی بهای نفت در سال ۲۰۱۴ بسیاری تحلیلگران این اتفاق را عاملی مثبت برای اقتصاد کشورهای وارد کننده نفت می پنداشتند. اما رفته رفته اثرات موجی این رویداد در کشورهایی همچون امریکا که با وجود وارد کننده بودن، خود تولید کننده نفت نیز هستند، نمایان شد. تخمین‌های اخیر نشان داده است که حداکثر تا ۴ شغل به ازای از بین رفتن هر یک شغل در صنعت نفت نابود می‌شود.

🔹 از آن رو که در یک جامعه مخارج یک فرد، درآمد فردی دیگری محسوب می شود، هرقدر تعداد شغل‌ بیشتری در صنعت نفت از دست رود، هزینه‌های کمتری در رستوران‌ها و مغازه‌های محلی صرف خواهد شد. البته این کاهش جابه جايي پول تا حدی با افزایش درآمدهاي ناشی از کاهش قیمت حامل های انرژی متعادل میشود. لیکن  سود ناشی از کاهش قیمت  حامل های انرژی در سراسر یک کشور توزیع می‌شود در حالی که آسیب ناشی از کاهش قیمت نفت بیشتر در مناطق نفت خیز مشاهده می‌شود. به طور کلی، سطح آسیب‌های ناشی از افت قیمت نفت مشخص نیست.

🔸اگر در مناطق شهری نفت خیز، به طور میانگین ۳ درصد از کارگران در بخش انرژی مشغول به کار باشند و یک‌سوم از این افراد شغلشان را از دست بدهند، آنگاه این مسئله به معنی یک درصد بیکاری بیشتر است. این مسئله به تنهایی آن‌قدر بد نیست. اما اگر مضاف بر این، ۴ درصد از کارگران تحت پوشش این یک درصد باشند (آن‌گونه که تحلیل گران دریافته‌اند)، آنگاه این به معنی ۵ درصد بیکاری بیشتر است. این سطح از بیکاری، می‌تواند اثرات بلندمدت منفی بر نرخ مسکن، مالیات بر فروش، رشد اقتصادی در منطقه و … داشته باشد.

کانال تلگرامی دیده بان انرژی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *