شنبه, ۴خرداد , ۱۳۹۸
خانه / بهره وری انرژی / اخبار - بهره وری انرژی / الگوبرداری از طبیعت، رویکردی برای بهینه سازی مصرف انرژی در طراحی پوسته ساختمان

الگوبرداری از طبیعت، رویکردی برای بهینه سازی مصرف انرژی در طراحی پوسته ساختمان

❇️ امروزه ما با دنیایی از چالش‌ها در جامعه مواجه هستیم و برای طراحان، این چالش‌ها به فرصتی برای نوآوری تبدیل می‌شوند.
از دهه ۱۹۷۰ تا کنون، مصرف فزاینده انرژی در بخش ساختمان به یک چالش جهانی تبدیل شده است. امروزه معماران در سراسر جهان به دنبال یافتن راهکارهایی برای مدیریت بهینه مصرف انرژی در ساختمان ها هستند. یکی از این رویکردهای نوآورانه، BIOMIMICRYیا الگوبرداری از طبیعت است.

✳️ بیو میمیکری به «کشف راه‌حل‌های پایدار برای چالش‌های بشری از طریق شبیه‌سازی الگو‌ها و استراتژی‌های زمان‌آزموده‌ی طبیعت» گفته می‌شود. یکی از زیربخش های این حوزه، طراحی پوسته ساختمان بر اساس الگوهای موجود در طبیعت است.

 


💠 مرکز ملی ورزش‌های آبی پکن، نمونه ای از یک سازه با بازده انرژی بالا

🔻 مرکز ملی ورزش‌های آبی پکن، معروف به مکعب آب (water cube) ، نام ساختمان محل برگزاری مسابقات شنا، شیرجه و واترپلو در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ پکن بوده است.
🔺 این ساختمان نمونه بارز سبک BIOMIMICRYیا الگوبرداری از طبیعت است. ایده اصلی طراحی این بنا بر اساس اجتماع مولکولهای آب یا شکل حباب های صابون بوده است.
ساختار هندسی این بنا متشکل از ترکیب ۸ حباب جداگانه با ۲ شکل متفاوت است.

🔹 این سازه از جهات مختلف دوستدار محیط زیست محسوب می شود. در وحله اول بدلیل استفاده از بالشتک‌های حبابی از جنس ETFE در پوسته ساختمان، مقدار مصرف مصالحی همچون بتن و فولاد در آن به طور قابل توجهی کاهش یافته است که موجب کاهش ردپای کربن این سازه می شود.

🔸 از طرف دیگر، یکی از نیازهای اصلی یک مجموعه ورزش‌های آبی تامین گرمایش است. فضای میانی بین این حباب‌ها و پوشش‌های ETFE، فضایی همانند گلخانه را بوجود آورده است. این فضاهای گلخانه‌ای کمک می‌کند تا انرژی گرمایشی مورد نیاز برای آب استخرها و فضای داخلی به خوبی از طریق به دام انداختن ۲۰٪ تابش خورشید تامین شود.

🔶 این ایده منجر به کاهش ۳۰٪ ای هزینه انرژی و کاهش ۵۵٪ ای نیاز به روشنایی مصنوعی شده است. در واقع انرژی ذخیره شده توسط حباب‌ها و پوشش‌های ETFE مانند آن است که کل سطح بام این مجموعه با پنل های خورشیدی پوشانده شود.

♦️ علاوه بر این ها، شیارهای طراحی شده در میان حباب ها قابلیت جمع آوری و بازیابی آب باران را  فراهم میکند که می تواند بخش از  آب استخرهای این مجموعه را تأمین نماید.
با کانال دیده بان انرژی همراه باشید👇👇
کانال تلگرامی دیده بان انرژی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *