شنبه, ۴خرداد , ۱۳۹۸
خانه / کلان انرژی / اخبار - کلان انرژی / مدرن سازی فناوری های تهویه مطبوع راهی برای افزایش فضای ساختمان ها

مدرن سازی فناوری های تهویه مطبوع راهی برای افزایش فضای ساختمان ها

دانشگاه ETH زوریخ به همراه شرکت زیمنس و دولت سنگاپور به طور مشترک بر روی فناوری های جدید در ساختمان با هدف کاهش مصرف انرژی و ایجاد تعداد طبقات بیشتر ساختمان به ازای یک ارتفاع مشخص کار می کنند. به وسیله این فناوری¬های جدید در ارتفاعی معادل دو طبقه ساختمان های متداول، می¬توان سه طبقه فضای قابل سکونت ایجاد نمود.
در سال ۲۰۱۵، در سنگاپور یک ساختمان اداری شیشه ای به عنوان طرح پایلوت جهت ارزیابی یک فناوری جدید که منجر به انقلابی در صنعت بلندمرتبه سازی می شود،  ساخته شده است.  این رویکرد به دلیل کاهش مصالح ساختمانی مورد نیاز موجب کاهش هزینه های ساخت و ساز و از سوی دیگر کاهش مصرف انرژی ساختمان می¬شود.
نام این پروژه “۳for2”  است و توسط مرکز آزمایش ساختمان های آینده سنگاپور-ETH  و بخش فناوری های ساختمان شرکت زیمنس هدایت می شود.
یکی از چالش های اصلی بخش ساختمان در سنگاپور کمبود فضا در شهرها و فشردگی جمعیت است. به دلیل آب و هوای گرم و شرجی سنگاپور تقریبا ۶۰٪ انرژی مصرفی در ساختمان ها صرف تهویه مطبوع شود و به همین دلیل سنگاپور بدبینانه ترین سناریو برای دستیابی به فضایی مطبوع در محیط ساختمان است.

 


این ساختمان اداری از دسامبر ۲۰۱۵ افتتاح شده و دو سوم انرژی کمتری نسبت به ساختمان های اداری مشابه در سنگاپور مصرف می کند. برنامه هایی برای بهینه سازی بیشتر این سیستم جهت کاهش ۲۰ تا ۴۰ درصدی مصرف انرژی اعلام شده است.
فناوری کلیدی این پروژه نوع جدیدی از فرآیند کنترل دما است. به طور معمول، سیستم های تهویه مطبوع جهت سرمایش و رطوبت زدایی از فن ها و کانال های بزرگ تعبیه شده در سقف استفاده می کنند. اما در این طرح سیستم های رطوبت زدایی و سرمایش از همه جدا شده و هوای تازه از طریق منافذ تعبیه شده در نمای ساختمان به داخل یک سیستم رطوبت زدای غیر متمرکز کم حجم مکیده می شود و پس از رطوبت زدایی وارد ساختمان می شود. جریان هوای گرم توسط کانال های آب سرد ۱۷ تا ۱۹ درجه ای تعبیه شده در سقف خنک می شود.
این فرآیند دارای مزایای زیادی از قبیل کاهش سر و صدا، مسیر کوتاه تر توزیع هوا و کاهش  فضای اشغال شده توسط کانال های هوا در سقف و افزایش فضای قابل استفاده ساختمان است.

کانال تلگرامی دیده بان انرژی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *