شنبه, ۴خرداد , ۱۳۹۸
آینده قیمت نفت

آينده قيمت نفت

تا سال  دو هزار ميلادي امريكا به صورت جدي، كسري تراز  نداشت و به عبارت ديگر صادرات امريكا معادل واردات اين كشور بود؛ از سال ٢٠٠٠ تا سال ٢٠٠٨ كسري تجارت خارجي امريكا به مرور تا ٧٠٠ ميليارد دلار افزايش مي يابد . (كسري تجارت خارجي ، كسري واردات نسبت به صادرات را نشان مي دهد)

كسري تجارت خارجي امريكا از دوطريق جبران  ميشود:

الف-از طريق چاپ دلار بدون پشتوانه

چاپ دلار بيش از ظرفيت اقتصاد ، تورم ايجاد می كند چه اين دلار در داخل امريكا باشد چه در خارج امريكا ، اين دلار در هر جا كه خرج شود ، تورم ايجاد مَي كند

ب- ورود سرمايه خارجي راهكار دوم پرداخت كسري

بخشي از دلاربدون پشتوانه كه با كسري تراز پرداختها از امريكا خارج ميشود ، مجددا به صورت  سرمايه خارجي به امريكا باز مي گردد.

استيگليتز برنده جايزه نوبل در رشته اقتصاد مي نويسد طراحي اقتصاد جهاني به گونه ايست كه مقصد نهائي عمده  پس انداز ها در جهان ، امريكاست لذا بخشي مهم از پس انداز جهاني مجددا به امريكا باز مي گردد.به صورت صريح پس انداز جهاني، چيزي بيش از دلارهاي بدون پشتوانه امريكا  نيست .

امريكا از سال ٢٠٠٠ تا ٢٠١٣سياست انبساط پولي داشت و از سال ٢٠١٣ به بعد سياست انبساطي را رها كرد با ترك سياست چاپ دلار ، كسري واردات امريكا نسبت به صادرات يا بايد متوقف شود يا بايد قيمت نفت به شدت سقوط كند (زيرا ٥٠ در صد كسري امريكا به سبب واردات نفت است ) و يا بايد ورود سرمايه خارجي به شدت  افزايش يابد تا جبران چاپ اسكناس را بنمايد در عمل با سقوط سنگين قيمت نفت و تشديد ورود سرمايه خارجي به امريكا، اين كسري جبران  شده است.

تشديد ورود پس انداز  خارجي به امريكا ، فقط با تشديد نا امني در بقيه جهان ممكن است تشديد بحران در خاورميانه و شرق  اسيا دو عاملي است كه خروج پس انداز ها در اين مناطق و حركت ان به  سمت امريكا را مديريت مي كند

بنابراین تا زماني كه امريكا به سياست  انبساطي پولي بازنگشته است قيمت نفت حداقلي خواهد بود.

محمد حسین ادیب

کانال تلگرامی دیده بان انرژی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *