چهارشنبه, ۳۰آبان , ۱۳۹۷
خانه / بهره وری انرژی / اخبار - بهره وری انرژی / طرح اروپایی تصفیه فاضلاب شهری بدون مصرف انرژی

طرح اروپایی تصفیه فاضلاب شهری بدون مصرف انرژی

محققان در اسپانیا مشغول آزمایش بر روی این موضوع هستند که چگونه می توان با استفاده از الکتروباکتری روشهایی برای تصفیه آب پیدا کرد که با محیط زیست سازگار باشد.
باکتریهایی را که ضمن تجزیه مواد آلی زائد الکتریسیته تولید می کنند، می توان در تصفیه آب به کار برد. دانشمندان  می خواهند از الکتروباکتری برای تصفیه آب استفاده کنند.
الکتروباکتریها وقتی از محیط خارج شود، قادرند آب را ۱۰ برابر سریعتر از معمول تصفیه کنند. به همین دلیل هم محل تصفیه آب به جای شن با موادی پر شده است که هادی جریان الکتریسیته هستند.

در این روش به هیچ منبع خارجی برای تامین انرژی نیاز نیست. الکتروباکتریهایی که می توانند الکتریسیته تولید کنند وارد واکنش با این مواد می شوند. این باکتریها سطح مواد هادی الکتریسیته را می پوشانند. این مواد مانند یک تکیه گاه فیزیکی عمل کرده و همزمان باعث تسریع فرایند متابولیک پالایش آب می شود.در نتیجه، آب کاملا تصفیه شده بدون مصرف انرژی به دست می آید.

سیستمهای کوچکی مانند این سیستم تصفیه آب برای مناطق کم جمعیت مناسب هستند. فاضلاب پس از خروج از مخزن سپتیک، از فیلترهای گیاهی ای عبور داده می شود که می تواند تا ۲۵هزار لیتر آب مناسب برای آبیاری مزارع در روز تولید کند.

اولین نمونه از این سیستم ها در اسپانیا، مکزیک، آرژانتین و دانمارک در حال ساخت است.
محققان این طرح اروپایی برروی مواد مختلف رسانای الکتریسیته کار می کنند که هم جریان الکتریسیته را به خوبی از خود عبور دهد و هم ارزان قیمت باشد.
ماده ای که هم اکنون در این طرح به کار برده میشود پسماند نفتی است. باکتریهای الکتریکی به سطح آن می چسبند و چون این ماده یک رسانا است، در نتیجه جریان الکتریسیته در سطح آن به تجزیه و شکستن مواد آلی کمک می کند.

کانال تلگرامی دیده بان انرژی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *