شنبه, ۴خرداد , ۱۳۹۸
خانه / علم و فناوری / صنعت نفت / آیا نفت و گاز می تواند کلید حل مشکل تغییر اقلیم باشد؟

آیا نفت و گاز می تواند کلید حل مشکل تغییر اقلیم باشد؟

اگر استفاده از نفت و گاز به جای احتراق به سمت تولید مصالح ساختمانی انتقال یابد، دیگر نیازی نخواهد بود که منابع هیدروکربنی به نفع تغییرات اقلیمی محبوس بماند. در واقع اهمیت اضطرار تغییر اقلیم این الزام را ایجاد می کند که از این منابع برای ساخت آینده ای پایدار استفاده شود.
به طور میانگین در جهان ساختمان ها مسئول حدود ۳۰ درصد از انتشار کربن هستند که حدود نیمی از آن مربوط به  تولید مصالح ساختمانی، حمل آن ها و ساخت ساختمان می شود. تنها سیمان پرتلند حدود ۵ درصد انتشار کربن جهان را به خود اختصاص میدهد. فولاد و آلومینیوم برای تولید نیاز به حرارت صنعتی زیادی دارند. برای محبوس کردن کربن در زمین، الوارها تا جای ممکن باید به صورت درخت باقی بمانند. از سویی با وجود افزایش شهرنشینی و ورود سه میلیارد نفر به عرصه طبقه متوسط در جهان در دهه های پیش رو، انتشار کربن در بخش ساختمان رو به رشد است.
بنابر این لازم است مصالح ساختمانی جدیدی برای قرن بیست و یکم تولید شود.
وقتی که ساخت و نه سوخت کلید موفقیت اقلیمی باشد.
سؤال این است که آیا می توان با نفت و گاز ساخت؟ برخی شرکت های نفت و صنایع شیمیایی خود را برای رفتن به سمتی که مواد پیشرفته بخشی از کسب و کارشان باشد آماده می کنند. شرکت های رویال داچ شل، SABIC، Dupont/DOW در این راستا حرکت های استراتژیکی کرده اند.

برای مطالعه کامل مقاله بر روی عکس زیر کلیک فرمایید:

منبع: شرکت بهینه سازی مصرف سوخت

کانال تلگرامی دیده بان انرژی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *