دوشنبه, ۲۷خرداد , ۱۳۹۸
خانه / اقتصاد انرژی / اخبار - اقتصاد انرژی / نقش قیمت گذاری کربن در کربن‌زدایی از سیستم‌های تولید برق فسیلی
نقشه بازار تجارت آلاینده‌ها در سراسر جهان در سال 2016

نقش قیمت گذاری کربن در کربن‌زدایی از سیستم‌های تولید برق فسیلی

وجود یک سیستم قیمت‌گذاری قوی و قابل پیش‌بینی در بخش تجارت کربن میتواند به گذار به سمت سیستم انرژی کم کربن کمک کند.. به این منظور از راه هایی نظیر پیاده‌سازی سیستم تجارت آلاینده‌ها، اعمال مالیات بر تجارت کربن و بررسی کمک هزینه انتشار استفاده میشود. در تولید برق، قیمت کربن می‌تواند روی انتخاب اقتصادی سرمایه‌گذاران، مصرف‌کنندگان و شرکت‌های توسعه دهنده فناوری اثرگذار باشد. آن ها می‌توانند با متعادل کردن قیمت کربن از انجام سرمایه‌گذاری جدید در بخش‌های با کربن بالا جلوگیری کرده و مقدمات توسعه و تشویق به سمت کم‌کربن را فراهم کنند.

در کنار سایر سیاست‌گذاری‌ها، قیمت‌گذاری کربن در حالت متعادل می‌تواند مشوق اصلی برای حرکت به سمت بخش تولید برق با آلایندگی کم باشد. لازم به ذکر است که قیمت بالای کربن که می‌تواند منجر به کاهش شدید آلاینده‌ها شود، یکی از ویژگی‌های سناریوهای کم‌کربن است. اما باید توجه داشت که این قیمت‌های بالا با چالش‌هایی در پیاده‌سازی و اجرا مواجه هستند. به همین دلیل، قیمت کربن متعادل‌تر هنوز نقش مهم‌تری در این میان ایفا می‌کند. بنابراین، سناریوهای کم کربن عموماً تمرکزشان بر قیمت های بالای کربن است تا در این شرایط مشوقی برای سرمایه‌گذاری و تغییرات عملیاتی در این حوزه ایجاد شود. اگرچه در دنیای واقعی، قیمت‌های متعادل کربن به نتایج بهتری می‌رسد.

 دیده بان انرژی

برای بازارهای برق آزاد جایگزین‌های کمی برای قیمت‌گذاری برای رسیدن به تصمیمات عملیاتی کوتاه مدت وجود دارد. بنابراین حتی قیمت‌گذاری متوسط کربن هم یک اهرم مهم در سیاست‌گذاری خواهد بود. شرایط وقتی پیچیده‌تر می‌شود که نیاز به هدایت و جذب سرمایه‌گذاری در ظرفیت تولید جدید وجود دارد. در این شرایط، سیاست‌های عدم قیمت‌گذاری مثل مناقصه‌های هدفمند برای تولید کم‌کربن نسبت به قیمت‌گذاری متعادل می‌تواند سرمایه‌گذاری بیشتر و موثرتری را جذب نماید. با این حال اختصاص دادن یارانه و تعرفه برای تولید پاک می‌تواند به خودی خود با قیمت کربن متعادل تقویت شود، به همین ترتیب با گذر زمان، قیمت‌های متعادل کربن بالاتر می‌روند و متعاقباً میزان سطح یارانه و تعرفه کاهش می‌یابد. در این شرایط آن را به پتاسیل سیاسی پایدارتری بدل می‌کند.

قیمت‌های کربن متعادل به تنهایی نمی‌تواند به کاهش تولید از سوخت‌های فسیلی منجر شود ولی در بازارهای آزاد، می‌تواند توازن نسبی بین زغال‌سنگ و گاز ایجاد کند، که در بلند مدت به کنار رفتن نیروگاه‌ها با تولید کربن زیاد منتهی می‌شود.

در سال ۲۰۰۹، قراردادهای ETS در بازار کربن، معادل ۲۳۰۰ میلیون تن CO2 را تحت پوشش قرار داد. این مقدار در سال ۲۰۱۵ به ۴۶۰۰ میلیون تن CO2 رسید. قیمت ها در مناطق مختلف متفاوت است ولی در محدوده ۵ تا ۱۵ دلار آمریکا بر هر تن CO2 قرار دارد. پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۰ در اتحادیه اروپا  این مقدار به طور متوسط به ۱۸ یورو بر هر تن CO2  برسد. در شکل زیر، نقشه بازار تجارت آلاینده‌ها در سراسر جهان در سال ۲۰۱۶ نشان داده شده است.

نقشه بازار تجارت آلاینده‌ها در سراسر جهان در سال 2016

منبع: Energy, Climate Change and  Environment 2016

کانال تلگرامی دیده بان انرژی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *