شنبه, ۴خرداد , ۱۳۹۸
خانه / محیط زیست و انرژی / اخبار - محیط زیست و انرژی / ساخت آجر از زباله هاي صنعتي+فیلم
ساخت آجر از زباله هاي صنعتي

ساخت آجر از زباله هاي صنعتي+فیلم

آجرهای رسی یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی هستند. کاربرد این آجرها فقط مختص به یک یا دو کشور نیست و کاربردی جهانی دارد؛ اما آیا می‌دانستید که فرآیند ساخت آجرهای رسی شامل پختن آن‌ها در دمایی حدود ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ درجه‌ی سانتی‌گراد است؟ این کار برای رساندن آجرها به استحکام کافی انجام می‌شود، اما در این فرآیند، گازهای گلخانه‌ای زیادی منتشر می‌شود. این مشکل بزرگی است، مگر نه؟ حالا با گروهی از دانشجویان موسسه‌ی فناوری ماساچوست  (MIT) آشنا شوید که چیزی را برای جایگزین کردن آجرهای رسی طراحی کرده‌اند؛ آجر اکو بلک.

این اختراع به‌عنوان آجر آینده تبلیغ می‌شود؛ چون علاوه بر اینکه آلودگی تولید نمی‌کند، ازنظر اقتصادی نیز مقرون‌به‌صرفه تر است. این آجر از زباله‌های صنعتی و در دمای اتاق با نوعی فرآیند شیمیایی ساخته می‌شود که از ترکیب مواد آن به وجود می‌آید. چون ساخت آن به میزان زیادی زغال‌سنگ احتیاج ندارد، می‌تواند انتشار گازهای گلخانه‌ای را تا حد زیادی کاهش دهد.

این پروژه به دلیل میزان باورنکردنی آلودگی در هند که به دلیل صنعت پخت آجر ایجاد می‌شود، به ذهن سازندگان آن رسیده است. این مشکل باید قبل از اینکه از کنترل خارج شود مهار می‌شد، به همین دلیل باید روش جایگزینی برای آجرهای مصرفیِ صنعت ساخت‌وساز طراحی می‌شد. این آجرها درواقع بخشی از پروژه‌ی بزرگ‌تری هستند که هدف آن ساختن خانه‌هایی سازگار با محیط‌زیست است.

در حال حاضر آجر اکو بلک در حال گذراندن آزمایش‌های متعدد در مظفر نگر بوده و نتیجه‌ی آن معلوم خواهد کرد که آیا می‌توان از این آجرهای شگفت‌انگیز به‌جای آجرهای سنتی رسی استفاده کرد یا نه.

منبع: فردا نما

کانال تلگرامی دیده بان انرژی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *