دوشنبه, ۲۷خرداد , ۱۳۹۸
خانه / اقتصاد انرژی / اخبار - اقتصاد انرژی / نیاز به سالانه بیش از یک تریلیون دلار برای تغییر الگوی مصرف انرژی دنیا

نیاز به سالانه بیش از یک تریلیون دلار برای تغییر الگوی مصرف انرژی دنیا

برای تغییر الگوی مصرف دنیا از سوختهای فسیلی به سمت انرژیهای تجدیدپذیر، تا سال ۲۰۵۰ به سالانه یک تریلیون دلار سرمایه گذاری نیاز است.

به گزارش شانا، خبرگزاری فرانسه با اشاره به گزارشی به نام تحول انرژی که از سوی گروه سبز منتشر شده است، با بیان این مطلب اعلام کرد: با توجه به این نکته که انرژیهای تجدیدپذیر نیازی به سوخت ندارند، تا سال ۲۰۵۰ سالانه ۱.۰۷ تریلیون دلار صرفه جویی می‌شود که این رقم، از میزان سرمایه مورد نیاز بیشتر است.

براساس این گزارش، کشور‌ها در تلاشند میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را محدود کنند، اما هزینه بالای این کار، مانع بزرگی بر سر راه این اقدام بویژه در کشورهای فقیر و درحال توسعه است.

اسون تسکه نویسنده اصلی این گزارش می‌گوید: صنایع انرژی خورشیدی و بادی اکنون از لحاظ هزینه، قابل رقابت با زغال نیستند و هر دلاری که در پروژه‌های جدید سوخت فسیلی سرمایه گذاری می‌شود، در واقع سرمایه گذاری با ریسک بالاست.

این گزارش می‌افزاید: صنعت انرژی خورشیدی این پتانسیل را دارد که تا سال ۲۰۳۰ برای حدود ۹.۷ میلیون نفر اشتغالزایی کند که این میزان بیش از ۱۰ برابر تعداد کنونی و برابر با میزان اشتغال صنعت زغال در حال حاضر است؛ همچنین اشتغالزایی صنعت انرژی باد نیز می‌تواند به هشت میلیون نفر برسد.

بر پایه این گزارش، هزینه انرژی برق در کوتاه مدت به اندازه ۰.۰۲ دلار به ازای هر کیلووات ساعت افزایش می‌یابد اما با افزایش قیمت سوختهای فسیلی، هزینه‌های سرمایه گذاری در انرژیهای تجدیدپذیر تا سال ۲۰۳۰ توجیه اقتصادی پیدا می‌کند و تا سال ۲۰۵۰ به ازای هر کیلووات ساعت، ۱.۷ دلار صرفه جویی می‌شود.

در تازه‌ترین گزارش نشریه علمی «پیشرفتهای علم» عنوان شده است که در صورت مصرف همه سوختهای فسیلی دنیا، حدود ۱۰ هزار میلیارد تن دی اکسید کربن در جو زمین آزاد می‌شود که موجب آب شدن تمام یخهای قطب جنوب و بالارفتن سطح آب دریا‌ها به میزان ده‌ها متر خواهد شد. در این صورت همه شهر‌ها به زیر سطح آب می‌روند و دمای هوا به سطح غیرقابل تحملی می‌رسد.

کانال تلگرامی دیده بان انرژی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *