چهارشنبه, ۳۰آبان , ۱۳۹۷
خانه / محیط زیست و انرژی / اخبار - محیط زیست و انرژی / موتورخانه ها، از منابع عمده آلودگی هوای کلانشهرها

موتورخانه ها، از منابع عمده آلودگی هوای کلانشهرها

توجه نکردن به بهینه سازی موتورخانه ها، آنها را به یکی از منابع عمده تولید آلایندگی در کلانشهرهای کشور بدل کرده که هر واحد آن می تواند سالانه ٥٠ تن آلاینده تولید کند.

مطابق ممیزیهای انرژی انجام شده، متوسط مصرف سالانه گاز در ساختمانهای اداری و تجاری معادل ٢٦ مترمکعب به ازای هر مترمربع است که با احتساب یکهزار مترمربع برای یک واحد اداری و تجاری، مصرف سالانه متوسط یک موتورخانه ساختمان معادل ٢٦ هزار مترمکعب گاز است؛ بنابراین میزان آلایندگی ناشی از فعالیت هر موتورخانه معادل ٥٠ تن در سال است که رقم قابل توجهی است.

مطابق استاندارد ملی ١٦٠٠٠، میزان تولید *NO و CO نباید به ترتیب از ١٧٠ و یکصد میلی گرم به ازای هر کیلووات ساعت انرژی مصرفی تجاوز کند؛ در حالی که خروجی دودکش واحدهای اداری و تجاری بیش از ده برابر این مقادیر است. برآوردها نشان می دهد با بهینه سازی مصرف انرژی در موتورخانه ها می توان میزان انتشار آلاینده ها را  ٣٠ تا ٥٠ درصد کاهش داد.

با توجه به آن که برنامه های «کاهش مصرف انرژی» توأم با کاهش آلودگی زیست محیطی است، بنابراین اقدام شرکت بهینه سازی مصرف سوخت به منظور افزایش کارآیی ٦٠٠ هزار موتورخانه کشور با توجه به استقرار بخش اعظم موتورخانه ها در کلانشهرها گامی مؤثر در کاهش آلودگی هوا به شمار می رود.

اجرای کامل این طرح در ٥٠٠ هزار واحد موتورخانه ساختمانهای مسکونی و یکصدهزار واحد موتورخانه ساختمانهای اداری مصرف سالانه انرژی را در این واحدها  تا ٢٥٠٠ میلیون مترمکعب گازطبیعی کاهش می دهد و به تبع آن کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را نیز تا ٤,٨ میلیون تن معادل کربن کاهش می دهد که کاهش ٥٤ میلیون دلاری هزینه های اجتماعی و بهداشتی را به دنبال خواهد داشت. آثار زیست محیطی این طرح بخصوص در ایام سرد سال به دلیل کاهش انتشار آلاینده ها و کاهش وارونگی هوا در کلانشهرها بویژه در تهران مبرهن است.

کانال تلگرامی دیده بان انرژی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *