یکشنبه, ۲۶خرداد , ۱۳۹۸
خانه / بهره وری انرژی / اخبار - بهره وری انرژی / قاره آفریقا و انرژی خورشیدی
سلول خورشیدی

قاره آفریقا و انرژی خورشیدی

در چارچوب گسترش استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر و با هدف تامین انرژی الکتریسیته برای کشورهای آفریقایی، یک شرکت فرانسوی احداث نیروگاه خورشیدی در شمال سنگال را آغاز کرد. انرژی الکتریسیته از جمله چالش‌های بزرگ کشورهای آفریقایی محسوب می‌شود. اکثر کشورهای آفریقایی به رغم رشد اقتصادی فزاینده، هنوز با کمبود جدی انرژی الکتریسیته روبرو هستند.

در این میان بهره برداری از انرژی خورشیدی برای تولید الکتریسیته از اولویت‌های عمده این قاره محسوب می‌شود؛ زیرا استفاده از سوخت‌های فسیلی نظیر زغال سنگ که در آفریقا بسیار مرسوم است و یا نفت عامل ایجاد آلودگی محسوب می‌شود

ازسوی دیگر نبود منابع گازی کافی نیز یکی از مشکلات عمده است و احداث نیروگاههای هسته‌ای برای تولید انرژی الکتریسیته نیز بسیار گران است.

براین اساس کشورهای آفریقایی با توجه به شرایط جغرافیایی این قاره از یک سو و ارزان بودن احداث نیروهای خورشیدی از سوی دیگر به ایجاد اینگونه نیروگاه‌ها ترغیب می‌شوند.

براین اساس شرکت فرانسوی «ونسی» از ماه گذشته میلادی مراحل ساخت یک نیروگاه خورشیدی با ظرفیت ۲۰ مگاوات را در شهر «بوخول» در شمال سنگال آغاز کرده است.

هزینه احداث این نیروگاه ۲۵ میلیون یورو برآورد شده که توسط شرکت «گرین ویش» تامین خواهد شد. این شرکت در زمینه سرمایه گذاری در طرحهای تامین انرژی خورشیدی فعالیت دارد. کار‌شناسان «گرین ویش» تاکید دارند که نیروگاه خورشیدی سنگال تا اواسط سال ۲۰۱۶ میلادی به بهره برداری می‌رسد و قادر خواهد بود انرژی الکتریسیته ۲۰۰ هزار تن را تامین کند.

بنابراین گزارش، قاره آفریقا و بویژه کشورهای جنوب آفریقا به لحاظ جغرافیایی برای احداث نیروگاههای خورشیدی بسیار مستعد هستند. به لحاظ معیارهای علمی، هر متر مربع از زمین‌های آفریقا قابلیت تولید ۵ تا ۷ کیلووات انرژی خورشیدی را دارد که بیش از دو برابر فرانسه است. این در حالی است که اکثر کشورهای آفریقایی برای تولید انرژی الکتریسیته به سوخت زغال سنگ متکی هستند که آلودگی بسیاری تولید می‌کند.

براساس پژوهش‌های آماری بیش از ۷۳ درصد انرژی الکتریسته کشورهای آفریقایی در حال حاضر از محل سوخت زغال سنگ تولید می‌شود.

 

کانال تلگرامی دیده بان انرژی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *