دوشنبه, ۲۷خرداد , ۱۳۹۸
خانه / اقتصاد انرژی / اخبار - اقتصاد انرژی / آیا سرمایه‌ گذاری در انرژی زمین‌ گرمایی منطقی است؟
زمین گرمایی

آیا سرمایه‌ گذاری در انرژی زمین‌ گرمایی منطقی است؟

برای اطمینان یافتن از توان مناطق آتشفشانی در تولید برق، باید چاه‌های مطالعاتی حفر شود تا سرمایه‌گذاران بدانند در این مناطق چه میزان برق تولید می‌شود و آیا بهره‌برداری از انرژی زمین گرمایی اقتصادی هست یا خیر. اما از ۱۴ نقطه‌ای که گمان می‌رود در ایران امکان ایجاد نیروگاه‌های زمین‌گرمایی در آن‌ها وجود دارد، فقط در یک نقطه (یعنی مشکین‌شهر) چاه مورد نظر حفر شده ‌است. بنابراین سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به ورود در این حوزه، اطلاعات روشنی از پتانسیل‌های کشور در این بخش در اختیار ندارند.

علیرضا تیموری، مدیر پروژه نیروگاه زمین‌گرمایی مشکین‌شهر می‌‎گوید: مطالعه در زمینه استفاده از انرژی زمین‌گرمایی در ایران به سال ۱۳۵۴ باز می‌گردد. شرکت ایمل ایتالیا، در مطالعات اولیه، ۱۴ نقطه شامل مناطقی را که دارای آب گرم بوده یا سوابق آتشفشانی دارند برای احداث نیروگاه زمین‌گرمایی مناسب اعلام کرد.

این کار‌شناس شرکت تکنوتکسان که به‌صورت پایلوت اجرای پروژه مشکین‌شهر را به عهده داشته و قرار است تکنولوژی ایجاد نیروگاه‌های زمین‌گرمایی را وارد ایران کند، اضافه می‌کند: به جز در مشکین‌شهر که چاه حفر شده، در سایر نقاط کشور مطالعه‌ای در زمینه اقتصادی بودن فعالیت و ساخت نیروگاه‌های زمین‌گرمایی انجام نشده ‌است. وی هزینه احداث نیروگاه زمین‌گرمایی بدون حفر چاه را به ازای تولید هر کیلووات ساعت برق ۱۰ میلیارد تومان اعلام می‌کند. تیموری ادامه می‌دهد: بدون حفر چاه، متوجه نخواهید شد که امکان ایجاد نیروگاه زمین‌گرمایی در منطقه وجود دارد یا خیر.

وی عنوان می‌کند: در منطقه مشکین‌شهر پیش‌بینی می‌شود ۲۵۰ مگاوات ظرفیت نصب نیروگاه وجود داشته باشد. در حال حاضر شرکت تکنوتکسان یک نیروگاه پنج مگاواتی در این منطقه احداث می‌کند و فعالان خصوصی دیگری مایلند نیروگاهی تا سقف ۵۰ مگاوات در منطقه ایجاد کنند. مدیر پروژه نیروگاه زمین‌گرمایی مشکین‌شهر می‌گوید: در ایران صحبت‌های زیادی درباره پتانسیل استفاده از انرژی زمین‌گرمایی مطرح می‌شود. برخی بر این باورند که تا هزار مگاوات ظرفیت نصب چنین نیروگاه‌هایی در کشور وجود دارد.

 بازگشت سرمایه نیروگاه زمین گرمایی چقدر است؟

پس از جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۵۸ نیوزیلند از انرژی زمین‌گرمایی برای تولید برق استفاده کرد. استفاده از انرژی زمین‌گرمایی حد فاصل سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۳ به دلیل گران شدن بی‌سابقه و ناگهانی نفت، شدت گرفت و در حال حاضر ۲۴ کشور جهان از انرژی زمین‌گرمایی برای تولید برق استفاده می‌کنند. اما این استفاده از این انرژی در ایران مقرون‌به‌صرفه است و بخش خصوصی تمایلی به حضور در این عرصه دارد؟

تیموری به این پرسش این‌گونه پاسخ می‌دهد: با بخشنامه اخیر سانا که قیمت خرید هر کیلووات ساعت برق حاصل از انرژی زمین‌گرمایی را حدود ۵۸۰تومان اعلام کرده، جذابیت لازم برای سرمایه‌گذار ایجاد شده ‌است. زیرا قیمت خرید برق از سرمایه‌گذار تقریبا ۱۰ برابر فروش آن به مصرف‌کننده است و در چنین روندی مدت بازگشت سرمایه تقریبا به حدود چهار سال کاهش می‌یابد. وی اضافه می‌کند: در شرایطی که دولت ۲۰سال برق را به‌صورت تضمینی خریداری می‌کند و بازگشت سرمایه چهار ساله است، تقریبا ۱۶ سال پول برق برای سرمایه‌گذار باقی می‌ماند.

این کار‌شناس شرکت تکنوتکسان با اشاره به اینکه طراحی نیروگاه زمین‌گرمایی مشکین‌شهر ۲۵ ساله انجام می‌شود، بیان می‌کند: نیروگاه زمین‌گرمایی تنها شکلی از انرژی پاک است که به شرایط محیطی وابسته نیست. در نیروگاه‌های خورشیدی باید تابش وجود داشته باشد. در نیروگاه‌های بادی یا غیره هم نیازمند وجود باد و سایر عوامل طبیعی هستیم اما نیروگاه‌های زمین‌گرمایی پس از استفاده از انرژی بخار خارج شده از زمین، آب حاصله را مجددا به چاه تزریق می‌کند تا با استفاده از انرژی مرکز زمین، این آب تبدیل به بخار شود.

وی تاکید می‌کند: اگر نیروگاه به‌درستی ساخته شود، این سیکل به‌صورت لایتناهی و بدون وابستگی به عوامل محیطی ادامه می‌یابد

 – قوانین انرژی تجدیدپذیر بدون تغییر است

با وجود موانعی که در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر برای سرمایه‌گذاران وجود دارد، مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو (سانا) تاکید می‌کند: قوانین مرتبط با انرژی تجدیدپذیر در برنامه پنجم توسعه تصویب شده و سپس در قانون اصلاح الگوی مصرف تکرار شده‌ است. این قوانین دائمی است و مجلس هم نمی‌تواند در قالب برنامه‌های پنج‌ساله آن را تغییر دهد.

سیدمحمد صادق‌زاده اضافه می‌کند: هیچ تضمینی بالا‌تر از قوانین دائمی مصوب مجلس، برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی وجود ندارد. چاه‌های مورد نیاز برای احداث نیروگاه‌های زمین‌گرمایی فقط در مشکین‌شهر ایجاد شده و در سایر نقاط با پتانسیل، شاهد حفر چنین چاه‌هایی نیستیم. این مسئله فضا را برای ورود سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در بخش انرژی گرمایی مبهم می‌کند. اما صادق‌زاده می‌گوید: حتی بدون وجود چاه هم سرمایه‌گذاران بخش خصوصی مایلند در نقاط مختلف کشور، نیروگاه زمین‌گرمایی ایجاد کنند. البته در حال حاضر بیشترین اقبال به سوی مشکین‌شهر است. ضمن آنکه تاکنون فقط از ۱۰ درصد پتانسیل مشکین‌شهر استفاده شده و ۹۰ درصد آن باقی مانده است.

منبع: انرژی هاب

کانال تلگرامی دیده بان انرژی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *