چهارشنبه, ۷آبان , ۱۳۹۹
خانه / اقتصاد انرژی / اخبار - اقتصاد انرژی / ۱۰۰٪ انرژی روسیه و کشورهای آسیای مرکزی تا سال ۲۰۳۰ با انرژی‌های تجدیدپذیر

۱۰۰٪ انرژی روسیه و کشورهای آسیای مرکزی تا سال ۲۰۳۰ با انرژی‌های تجدیدپذیر

به گفته محققان، روسیه می‌تواند تا سال ۲۰۳۰، ۱۰۰% انرژی خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کند و هزینه‌های مرتبط با انرژی خود را تا ۲۰% کاهش دهد. نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که ارزان‌ترین گزینه برای روسیه و آسیای مرکزی در درازمدت – به دلیل وجود منابع فراوان تجدیدپذیر – استفاده از این گونه انرژی‌ها است.

محققان دانشگاه لاپینرانتا در فنلاند، یک سیستم انرژی را منحصرا برای روسیه و آسیای مرکزی بر اساس انرژی‌های تجدیدپذیر شامل انرژی باد، انرژی برق آبی، انرژی خورشیدی، انرژی زیست توده و انرژی زمین گرمایی مدل سازی کرده‌اند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که احتمال موفقیت این مدل نسبت به سیستمی که از تکنولوژی هسته‌ای یا جذب و ذخیره کربن استفاده می‌کند بیشتر است و هزینه‌های انرژی آن ۵۰% کمتر خواهد شد.

کریستین بریر، یکی از محققین، می‌گوید: «ما فکر کردیم که این اولین مدل سازی سیستم ۱۰۰ درصد انرژی تجدیدپذیر برای روسیه و آسیای مرکزی است. این نشان دهنده آنست که روسیه می‌تواند یکی از بهترین مناطق از لحاظ مزیت رقابتی انرژی در جهان باشد.

بیشتر کشورهایی که در این مدل نام برده شده‌اند وابستگی زیادی به انرژی‌های فسیلی و هسته‌ای دارند، و این بدین معناست که به تغییری جدی نیاز دارند. سیزده کشور از جمله روسیه، بلاروس، قزاقستان، ازبکستان، ارمنستان و آذربایجان کشورهای تشکیل دهنده این مدل هستند. اگر این کشور‌ها بتوانند با این مدل خود را تطبیق دهند، ۲۰% از هزینه‌های انرژی آن‌ها کاهش پیدا خواهد کرد.

نتایج این مطالعه بر اساس یک سری فرضیه به دست آمده‌اند. این فرضیه‌ها شامل این است که هر کشور انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را به تنهایی تامین کند و یک شبکه توزیع برق بزرگ برای توزیع هر کدام از منابع مختلف انرژی تجدیدپذیر ساخته شود.

در این مدل، انرژی باد سهمی معادل ۶۰% داشته و مابقی توسط دیگر منابع تجدیدپذیر تامین خواهد شد. کل ظرفیت سیستم تجدیدپذیر ۵۵۰ گیگاوات خواهد بود – یعنی ۱۶۲ گیگاوات بیشتر از سیستم کنونی.

این مطالعه بخشی از پروژه تحقیقاتی Neo-Carbon Energy است. این پروژه همچنین تحقیقات مشابهی در شمال شرق آسیا، جنوب آمریکا و فنلاند انجام داده است.

 

منبع:

http://www.ibtimes.co.uk/russia-could-cut-their-energy-costs-by-20-by-going-100-renewable-1535442

 

کانال تلگرامی دیده بان انرژی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *