سه شنبه, ۲۰آذر , ۱۳۹۷
خانه / محیط زیست و انرژی / اخبار - محیط زیست و انرژی / دانمارک، کشور نمونه کم کربن
دانمارک، کشور نمونه کم کربن

دانمارک، کشور نمونه کم کربن

برای مهار گرمایش فزاینده دمای زمین و روند تغییر اقلیم، اتحادیه اروپا تصمیم دارد ۲۷ درصد نیاز انرژی خود را تا سال ۲۰۳۰ از راه انرژی های تجدید پذیر تامین نماید.

اما دانمارک ” شاگرد ممتاز اروپا” خیلی زودتر از ۲۰۳۰ به این هدف دست خواهد یافت ! دانمارک با ۳۰ سال سابقه در زمینه سرمایه گذاری سازگار با محیط زیست و توسعه انرژی های نو (باد، خورشید، بیوماس) از سال ۲۰۱۱ به این سو موفق شده که نزدیک به ۲۲% از انرژی مورد نیاز خود را بدون مصرف سوخت های فسیلی تامین کند و چند روز پیش مقامات این کشور اعلام کردند که تا سال ۲۰۵۰ انرژی های تجدید پذیر ۱۰۰% نیاز کشور را بر آورده خواهند کرد.

پنج محور برنامه انرژی دانمارک :

– تا سال ۲۰۲۰ : کاهش ۴۰ درصدی انتشارات گاز های گلخانه ای داخلی در مقایسه با سال ۱۹۹۰؛ تامین ۵۰% سوخت مورد نیاز در فرایند تولید برق از طریق انرژی باد

– تا سال ۲۰۳۰ : کنار گذاشتن کامل زغال سنگ

– تا سال ۲۰۳۵ : تولید ۱۰۰% برق کشور با انرژی باد

– تا سال ۲۰۵۰ : رسیدن به ۱۰۰% ترکیب انرژی های پاک و تجدید پذیر

برای کمک به نجات زمین و بر اساس این برنامه جسورانه ، ذخیره های فسیلی دانمارک (نفت و گاز) برای همیشه زیر زمین مدفون خواهند ماند.

 

 

نقش انرژی بادی در تولید برق دانمارک

مطابق سند استراتژی انرژی ۲۰۵۰ دانمارک که در سال ۲۰۱۱ تهیه شده، سهم انرژی بادی از تولید برق آن کشور در سال ۲۰۰۹ به میزان ۱۹% بوده و برای سال ۲۰۲۰ به مقدار ۲۳% افزایش و رسیدن به سهم ۴۲% از کل تولید برق در نظر گرفته شده است. اما توسعه انرژی بادی در این کشور با سرعتی بیش از پیش بینی گذشته در حال انجام بوده و در انتهای سال ۲۰۱۵ سهم تولید برق از انرژی بادی به میزان ۴۳% از کل تولید برق رسیده است.

منبع:مدیریت انرژی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *